• BIST 108.325
  • Altın 378,612
  • Dolar 6,7715
  • Euro 7,5614
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 15 °C

Egeli Akademisyen Antandros’ta 2 Bin 200 Yıllık Kararnameye Ulaştı

Egeli Akademisyen Antandros’ta 2 Bin 200 Yıllık Kararnameye Ulaştı
Antandros Antik Kenti’nde kazı çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Gürcan Polat ve ekibi

Antandros Antik Kenti’nde kazı çalışmalarını yürüten  Prof. Dr. Gürcan Polat ve ekibi, Hellenistik döneme ait  2 bin 200 yıllık  kararname niteliğinde 22  satırdan oluşan bir taş yazıtı gün yüzüne çıkardı.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi akademisyenleri, tarih boyunca çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan Anadolu’nun, zengin tarihi ve kültürel mirasını, kazı ve yüzey araştırmalarıyla gün yüzüne çıkarmaya devam ediyor.  Balıkesir’in Edremit İlçesi Altınoluk Mahallesi’ne 2 kilometre uzaklıktaki kereste ve gemileriyle ünlü Antandros Antik Kenti’nde kazı çalışmalarına devam eden Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gürcan Polat ve ekibi, 2 bin 200 yıllık kararname niteliğinde bir taş yazıta ulaştı

2001 yılından bu yana Antandros antik kentinde araştırmalarını sürdüren Prof. Dr. Gürcan Polat, “Antandros Antik Kenti, Troas bölgesinde, Edremit körfezinin kuzeyinde, İda dağının güney eteklerinde konumlanan bir kıyı kentidir. Antandros, MÖ 8. yüzyılda başlayıp MS 1. yüzyıla dek kesintisiz olarak kullanılan, örneğine az rastlanan bir nekropolisi ile arkeoloji dünyasının dikkatini çekmektedir. Bilindiği üzere Nekropol (Nekropolis), antik kentlerdeki mezarlıklara verilen isimdir ve ölüler şehri anlamına gelir. Antandros nekropolisi, sahip olduğu kesintisiz uzun kullanımı nedeniyle zaman içerisinde ölü gömme geleneklerindeki değişimin net olarak izlenebildiği nadir örneklerden birisidir” diye konuştu.

“KARARNAME BÖLGENİN TARİHİNE IŞIK TUTACAK”

Antandros antik kentinde yazıtın bulunduğu alanın özelliklerine dikkat çeken Prof. Dr. Polat, “ Biz 2001 yılında Antandros bugünkü Edremit bölgesinde başladığımız kazı çalışmaları ile bir Roma villasına ulaştık. Bu villa MS 3. Yüzyıl sonlarında inşa edilmiş ve MS 7. Yüzyılın başlarına dek varlığını sürdürmüş. Villa duvarlarında duvar resimleri, tabanlarında çeşitli mozaikler ile süslü oldukça gösterişli bir yapı. Yaklaşık bin 500 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Bulduğumuz bu yazıta bu villanın kapladığı alanda ulaştık. MS 3. Yüzyıl sonlarında villaya bugün birçok köy evinde bulunamayan su taşıma sistemi kurulmuş. Bu sistem künkler yardımıyla getiriliyor. Bu sistemin yanı sıra evin avlusunda su kuyusu da bulunmakta. Bu yazıta, kuyuyu yağmur suyu ile besleyen kanalın üzerine kapatılmış vaziyette ulaştık” dedi. 

Yazıtla ilgili önemli bilgiler aktaran Prof. Dr. Polat, “Yaptığımız araştırmalara göre bu yazıt Hellenistik döneme ait ve tam 22 satırdan oluşuyor.  Bölgenin tarihinin aydınlatılması açısından da büyük önem taşıyor. Büyük İskender Anadolu’ya geçene dek Anadolu Pers hâkimiyeti altında kalmış. İskender, Pers hâkimiyetini sona erdirdikten sonra Anadolu’da çeşitli krallıklar oluşuyor. Batı Anadolu için en önemli krallık olan Bergama Krallığı, Antandros yani bugünkü Edremit bölgesine kadar genişliyor. Bu yazıt, o dönemde Bergama Kralları olan önce Eumenes, sonrasında Attalos tarafından Antandros askeri birliğinin başına atanan, Bergama kralının dostu Lampsakoslu (Lapseki) Zoilos’un Antandros meclisi tarafından onurlandırıldığına yöneliktir. Bu onurlandırma, Zoilos’un hem Antandros hem de çevresine yapmış olduğu olumlu katkılardan kaynaklanmaktadır. Bu buluntu Antandros’un Hellenisik dönemde Bergama Krallığına bağlı topraklar içerisinde kaldığını bir kez daha kanıtlamıştır. Yapılan kazılarda ele geçirilen Hellenist ik dönem sikkelerinin büyük bölümünü de Bergama sikkelerinin oluşturması bunun bir diğer göstergesidir. Yazıt hem Antandros’ta görevli komutan Zoilos hakkında bilgi edinmemizi sağlayan bu yazıt, antik dönemde herkesin görebileceği bir şekilde kent agorasına (pazar yeri) dikilerek ilan ediliyordu. 

“ÖNÜMÜZDE KEŞFEDİLMEYİ BEKLEYEN KOCAMAN BİR KENTİN TARİHİ VAR” 

Yazıtın henüz araştırma aşamasında olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Polat, yazıtta tam anlamıyla okunamayan eksik satırların olduğunu söyledi. Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Çağ Dilleri alanında çalışma yapan Prof. Dr. Cumhur Tanrıver ve Prof. Dr. Hasan Malay tarafından yazıtın deşifresinin sürdürüldüğünü aktaran Prof. Dr. Polat, çalışmalar tamamlandığında daha net bilgilere ulaşılacağını açıkladı.

Yazıtla ilgili çalışmaların devam edeceğini söyleyen Prof. Dr. Polat, “ Biz bu kazı çalışmalarına 2000’li yılların başında başladık ve kazdığımız alan çok büyük dolayısıyla çok genç bir çalışma diyebiliriz. Biz antik villanın tamamına ulaştık fakat tiyatro, agora ve gymnasium gibi keşfedilecek resmi yapılarıyla birlikte kocaman bir kent var.  Biz bu kazıda bayrağı önde götürenleriz. Bu bayrağı bizden sonra gelecek olan genç arkadaşlarımıza devredeceğiz” diye konuştu. /EGE BASIN GRUBU

GAZETELERİMİZ

GÜNAYDIN EGE GAZETESİ     www.gunaydinege.net

BAKIRÇAY GAZETESİ         www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET GAZETESİ    www.egehakimiyet.com

FOTO HABER GAZETESİ      www.fotohaber.com.tr

VAZİYET GAZETESİ            www.yenivaziyet.com

YENİ VİZYON GAZETESİ    www.yenivizyon.net

ARASTA GAZETESİ            www.arastahaber.com

ALİAĞASPOR GAZETESİ    www.aliagaspor.com     

SAZAN MİZAH GAZETESİ   www.yenisazan.com

SAĞLIK GAZETESİ

VİVA İNDİRİM GAZETESİ

İNTERNET SİTELERİ İÇİN TIKLAYINIZ

ALİAĞA HABER          www.aliagahaber.com

ARASTA HABER         www.arastahaber.com

YENİ SAZAN               www.yenisazan.com

YENİ VAZİYET            www.yenivaziyet.com

YENİVİZYON              www.yenivizyon.net

ALİAĞA TARİHİ           www.aliagatarihi.com

GÜNAYDIN ALİAĞA   www.gunaydinaliaga.com

ALİAĞASPOR              www.aliagasport.com

ALİAĞAMIZ                www.aliagamiz.com

BAKIRÇAY                  www.bakircay.com

EGE HÂKİMİYET        www.egehakimiyet.com

GÜNAYDIN İZMİR     www.gunaydinizmir.com

AZİZ İZMİR                  www.azizizmir.com

EGE RAPOR                 www.egerapor.com

EGE İLAN                    www.egeilan.net

EGE İHALE                  www.egeihale.com

ALFA TİVİ                  www.alfativi.com

EGE VİDEO                www.egevideo.com

EGEPLAY                 www.egeplay.com 

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.