• BIST 107.608
  • Altın 378,761
  • Dolar 6,7674
  • Euro 7,5640
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 19 °C

Aliağa Kent Kitaplığı’nın 6.Yayını Myrina Ve Gryneion 2

Aliağa Kent Kitaplığı’nın 6.Yayını Myrina Ve Gryneion 2
Aliağa Kent Kitaplığı’nın 6.yayını “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Son Araştırmalar ve Disiplinler Arası Çalışmalar, 2.Cilt” kitaplıklardaki yerini aldı.

ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI’NIN 6.YAYINI “MYRİNA VE GRYNEİON 2”

Aliağa’nın 8 bin 500 yıllık uygarlık birikimini, kültürünü, coğrafik yapısını, arkeolojisini ve balıkçı kasabasından dev bir sanayi kentine hızla dönüşümünü kültür yayınları ile gelecek nesillere ulaştırmayı amaç edinen Aliağa Belediyesi, bu kapsamdaki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.

Tisna, Myrina ve Gryneion ile Aiol kentlerinin en büyüğü ve en önemlisi olan Kyme’ye ev sahipliği yapan Aliağa’nın zengin tarihini gün yüzüne çıkartmak isteyen Aliağa Belediyesi, son dört yıldır tarih ve arkeoloji alanındaki akademik çalışmalara büyük destek veriyor. Akademik alanda yapılan çalışmalar, akademisyenler tarafından ortaya çıkarılan on binlerce gravür, resim, harita, fotoğraf gibi tarihi belge niteliğindeki bilgiler derlenerek “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında eşsiz bir arşiv oluşturuluyor.

Kurulduğu 1952 yılından bugüne kültür alanında özellikle son dört yılda yaptığı akademik araştırmalar ile dev bir kültür hamlesi başlatan Aliağa Belediyesi, Aliağa hakkında bugüne kadar yapılmış birçok araştırmayı, tarihsel belge niteliğindeki yüzlerce yerli ve yabancı belgeyi “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı kitaplarda derliyor.

“Aliağa Kent Kitaplığı” Aliağa Belediyesi basın danışmanlığı koordinesi altında basın bürosu tarafından 19 kitap olarak projelendirildi. Yunan, Alman, Macar, Avusturya, Bulgaristan, İngiliz, İtalyan, ABD Boston ve İngiltere British Müzesinde yer alan Aliağa ile ilgili kaynaklar bir araya getirildi ve bir kısmı konunun uzmanları tarafından Türkçeye çevrildi.

19 kitap olacak şekilde derleme çalışmaları sonlandırılan altı kitap basılarak okuyucu ile buluştu. Yedi kitap da baskı aşamasında. Altı kitabın da yazım aşaması devam ediyor.

“Aliağa Kent Kitaplığı”ndaki eserler okurlara, tarih severlere ve tüm akademi bilim dünyasına ücretsiz olarak hediye ediliyor. Vatandaşlar kitaplara Aliağa Belediyesi Hilal Masa’dan, Aliağa Belediyesi Nadir Nadi Kütüphanesi’nden, belediye dış hizmet birimlerinden ve muhtarlıklardan ücretsiz edinebiliyor.

Aliağa Belediyesi, “Aliağa Kent Kitaplığı” adı altında yayımladığı 120 sayfalık “Aliağa’nın Antik Kentleri” kitabının 2. Basımını, 436 sayfalık “Aliağa Çevresi ile Birlikte, Güzelhisar” kitabının Düzeltilmiş 3. Baskısını, 320 sayfalık “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları” kitabının 1. Ciltini, 600 sayfalık “İlkçağdan 21. Yüzyıla, Aliağa Tarihi” kitabı ile 398 sayfalık “Arkeoloji, Tarih, Coğrafya, Turizm ve Kültürüyle, Geçmişten Günümüze 1. Aliağa Sempozyumu Bildirileri” kitabını tarih severlerin ve akademi dünyasının hizmetine sundu.

Toplam bin 874 sayfadan oluşan ve baskıları hızla tükenen kitapları edinemeyen okurlar başucu niteliğindeki kitapların pdf formatlarına http://aliaga.bel.tr/yayinlarimiz/ bölümünden ulaşabiliyor. Vatandaşlar kitapları cihazlarına indirebiliyor, okuyabiliyor hatta görme engelli vatandaşlar için oluşturulmuş sesli kitap uygulaması sayesinde de kitapları dinleyebiliyor. Ayrıca, Aliağa Belediyesi tarih severler için tüm kitapları pdf formatlarında CD ve Mini DVD olarak da vatandaşlarına sunuyor.

ALİAĞA KENT KİTAPLIĞI’NIN 6.YAYINI “MYRİNA VE GRYNEİON 2”
Aliağa Kent Kitaplığı’nın 6.yayını “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Son Araştırmalar ve Disiplinler Arası Çalışmalar, 2.Cilt” kitaplıklardaki yerini aldı. Dört cilt olarak planlanan ve serinin ilk yayını olan “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, 1. Cilt”ten sonra ikinci cilt de yoğun ilgi gördü. 2018 yılının eylül ayında okuyucu ile buluşturulan eserin dağıtımı devam ediyor. 

Kitapta; Aliağa’da bulunan antik kentler içinde, tarihte “Apollon Tapınağı” ile bilinen “Gryneion”  ve “toprak heykelcikleriyle” arkeoloji dünyasını şaşırtan “Myrina” antik kentlerinin arkeolojik kültür mirası okuyucuya aktarılıyor. 

Arkeoloji ve bilim dünyasına uzun yıllar hizmet edecek olan eser akademik bir dille hazırlandı. Doç. Dr. Murat Çekilmez, Dr. Emel Dereboylu Poulain ve Dr.Emre Erdan’ın editörlüğünü üstlendiği “Myrina ve Gryneion, Arkeolojik Yüzey Araştırmaları, Son Araştırmalar ve Disiplinler Arası Çalışmalar, 2.Cilt” adlı kitap da yüzey araştırmaları sırasında bulunan arkeolojik kültür varlıklarının tespitiyle ilgili makaleler, Gryneion’daki Apollon tapınağı ve çevresinde yapılan jeofizik araştırmaları gibi çok sayıda önemli bilgiler yer alıyor.   

Akademi dünyasının kısa sürede ilgisini çeken 446 sayfalık başucu niteliğindeki dev eserde ilk ciltte İngilizce olarak yayımlanan makaleler Türkçe olarak yayımlandı. Myrina ve Gryneion antik kentlerinden çıkan seramikler üzerinde çalışmalar yapıldı ve bu çalışmaların sonuçları okuyucuya aktarıldı. Gryneion’daki bitkiler ve florayla ilgili araştırma kitapta yer aldı. Uzman akademisyenler tarafından yapılan çalışmalar ile sikkesinden seramiğine, mimari malzemeden heykeltıraşlığa kadar birçok önemli bilgi Myrina ve Gryneion 2 kitabında okuyucuya sunuldu.

İÇİNDEKİLER:
“MYRİNA VE GRYNEİON, ARKEOLOJİK YÜZEY ARAŞTIRMALARI, SON ARAŞTIRMALAR VE DİSİPLİNLER ARASI ÇALIŞMALAR, 2.CİLT” kitabının içeriği şöyle;

1. 2016 Yılı Myrina ve Gryneion Antik Kentleri Arkeolojik Yüzey Araştırması
(MYGAR) Raporu (2. Sezon)
Murat Çekilmez
2. Osmanlı Dönemi’nde Güzelhisar-ı Menemen Kazası Tahrirlerinden
(15.-17. Yüzyıllar) Hareketle Apollon Gryneion Kutsal Korusu’nun
Sınırları Üzerine
Ersin Doğer-Hilal Ortaç
3. 2017 Yılı Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırması Seramik
Buluntuları
Emel Dereboylu Poulain-Pınar Taşpınar-Merve Arınç
4. Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmalarında Bulunan Mimari
Terrakottalar
Suat Ateşlier
5. Myrina Territoriumundan Bir Arkeolojik Yerleşim: Tisna (Tišna?)
Emre Erdan-Ali Osman Tiro
6. Myrina’daki Fransız Kazılarında Ele Geçen Seramik ve Diğer Buluntular
Emel Dereboylu Poulain
7. Aiolis Kenti Myrina’da 2017 Yılı Yüzey Araştırmaları: Burunucu Mevkii
Bizans Seramik Buluntuları
Lale Doğer
8. Myrina Terazi Ağırlıkları
Oğuz Tekin
9. Addendum: Gryneion ve Sikkeleri
Oğuz Tekin
10. Myrina Sikkelerinde Kraliçe Myrina Tasviri
Dinçer Savaş Lenger
11. 2015 Yılı Myrina ve Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmalarında Tespit
Edilen Kültür Varlıkları
Murat Çekilmez-Arzu Özver-Nihan Aydoğmuş
12. 2017 Yılı Gryneion Arkeolojik Yüzey Araştırmalarında Bulunan
Ağırlık ve Ağırşaklar
Fevzi Özcan-Merve Arınç-Pınar Taşpınar
13. Amazonlar (Kadın Savaşçılar), İki Amazon: Myrina ve Gryne
Aslıhan Güçlü
14. Gryneion Antik Kenti’nde Kültürel Mirasın Korunması Kapsamında
Tapınak Temellerinin Araştırılmasında Arkeojeofizik Çalışmalar
Fethi Ahmet Yüksel-Kerim Avcı-Murat Çekilmez
15. Güzelhisar Çayı Kıyı Ovasında Alüvyal Jeomorfoloji Araştırmaları ve
Myrina Jeoarkeolojisi
Serdar Vardar
16. Çandarlı Körfezi’nin Doğusunda Aliağa-Yenişakran Arasının
Jeomorfolojisi
Atilla Karataş
17. Gryneion Antik Kenti Bitkileri Üzerine: 2017 Çalışmaları
Mesut Kırmacı
18. Gryneion Antik Kenti (Aliağa-İzmir) Tapınak Alanındaki Taşların
Mineralojik ve Petrografik Özellikleri
Barış Semiz
19. “Gryneon’da Son Buluntular”-Makale Çevirisi: Leonere Keene, “Recent
Finds at Gryneon” (Türk Arkeoloji Dergisi, 1959, IX-2, s. 55-59) Adlı
Makalenin Türkçe Çevirisi
Senem Çevik
20. Myrina’nın Güzergâhı: Bir Çıkmaz Sokak Olarak “Aiol Göç Efsanesi” ve
Aiolis-Doğu Akdeniz Bağlantıları
Emre Erdan-Barış Gür

aliaga-belediyesi-myrina-gryneion-2-001.jpg

  • Yorumlar 0
  • Facebook Yorumları 0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2016 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.